مهم ترین عناوین خبری استان گیلان

استان

سه شنبه, 28 دی 1400 ساعت 12:27

حجت‌ الاسلام حمزه خلیلی ، رئیس کل دادگستری گیلان : منابع طبیعی هر چه سریعتر طرح محدوده تالاب عینک را تهیه کند - آب منطقه‌ای به عنوان بهره‌ بردار ، پهنه را برای جذب سرمایه‌ گذار در اختیار شهرداری رشت قرار دهد / علوی ، شهردار رشت : شهرداری قدرت و توان لازم برای مدیریت تالاب عینک را دارد


صبح امروز یکشنبه ۲۶ دی ماه ۱۴۰۰ جلسه‌ای به ریاست حجت‌ الاسلام حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری گیلان و با حضور فلاح میری دادستان انقلاب مرکز گیلان، مسرور مدیرکل بازرسی گیلان، کارگرنیا رئیس شورای اسلامی شهر رشت ، علوی شهردار رشت، فرماندار شهرستان رشت و دیگر دستگاههای اجرایی با محوریت موضوع نحوه مدیریت تالاب عینک برگزار شد.

 

به گزارش واحد خبر مدیریت ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت - در این جلسه حجت‌ الاسلام حمزه خلیلی ، رئیس کل دادگستری گیلان اظهار داشت: در فرآیند احیاء، تعیین تکلیف مالکیت و استفاده درست و بهینه از تالاب عینک تاکنون قصورهای زیادی انجام گرفته و این چرخه باید متوقف شود.

 

رئیس کل دادگستری گیلان، تعیین تکلیف ساخت و سازهایی که در پهنه و حاشیه تالاب عینک انجام شده است را طبق قانون ممنوعیت ایجاد اعیانی در حوزه مستحدثات حتی در صورت مالکیت مورد تاکید قرار داد و گفت: متاسفانه این ساخت و سازها که با وجود مالکیت و داشتن سند انجام شده است، چشم‌ انداز و زیبایی بصری تالاب را از بین برده است.

 

حجت‌ الاسلام حمزه خلیلی، انتقال واحدهای تجاری ایجاد شده از حاشیه تالاب را در راستای جذب سرمایه‌ گذار و جلوگیری از ایجاد آلودگیهای ناشی از زباله و پسماند به عنوان یک راه حل مورد اشاره قرار داد و افزود: منابع طبیعی باید هر چه سریعتر طرح محدوده تالاب را تهیه کند تا بعد از آن شرکت آب منطقه‌ای به عنوان بهره‌بردار بتواند پهنه را برای جذب سرمایه‌گذار در اختیار شهرداری رشت قرار دهد.

 

وی با تاکید بر اینکه مستحدثات و ۲۰۰ ملک تجاری ساخته شده در حاشیه تالاب مانعی بزرگ برای شهرداری رشت محسوب می‌شود، حل و فصل این معضل را قبل از شروع هر کاری ضروری خواند و تصریح کرد: اگر این امر حل و فصل نشود، هیچ سرمایه‌ گذاری پایداری در پهنه تالاب عینک شکل نخواهد گرفت.

 

رئیس کل دادگستری گیلان اضافه کرد: حتی اگر امروز رأی به قلع و قمع این واحدها بدهیم، اجرای آن برای ما امکانپذیر نیست بنابراین در شرایط کنونی با حفظ مباحث مربوط به معیشت مردم باید روی انتقال واحدها تمرکز نمائیم همچنین شرکت آب منطقه‌ای هم از امروز باید به گونه‌ای نظارت کند که حتی یک ساخت و ساز دیگر در حاشیه تالاب انجام نشود.

 

شهردار رشت نیز در این جلسه قدمت املاک تجاری ساخته شده در حریم تالاب عینک را بیش از ۴۰ سال خواند و ابراز داشت: شهرداری رشت هم‌اینک در حال تدوین مطالعات سرمایه‌ گذاری و ساماندهی محدوده تالاب عینک می‌باشد و برای اجرای عملیات آن هم قطعا نیازمند ورود بخش خصوصی است.

 

سید امیر حسین علوی با بیان اینکه در گذشته برای برخی از واحدهای تجاری حاشیه تالاب حکم تخریب صادر شده است، تصریح کرد: بدون شک تا زمانی که یک طرح ساماندهی مناسب و جامع تهیه نشود، قادر به تخریب و یا تعیین تکلیف واحدهای تجاری ساخته شده در حریم و حاشیه تالاب عینک نیستیم.

 

علوی یادآور شد: بحث ما در مورد تالاب عینک این نیست که چه نهاد و ارگانی صاحب این پهنه است، بلکه بیشتر روی این تاکید داریم که چه کسی می‌تواند نسبت به مدیریت آن اقدام کند و اساسا کدام دستگاه توان انجام چنین کاری را دارد.

 

شهردار رشت ادامه داد: از آن جایی که شهرداریها نماینده مردم در اداره امور شهرها هستند، بنابراین اعتقاد داریم در بحث مدیریت تالاب عینک، شهرداری‌ رشت بهتر از دیگر دستگاهها عمل خواهد کرد.

 

وی عنوان کرد: علی رغم تمام مطالعاتی که در گذشته صورت گرفته آنچه که امروز در دستور کار شهرداری رشت قرار دارد، انجام مطالعات لازم برای ایجاد یک منطقه گردشگری در پهنه تالاب عینک و تبدیل آن به یک فرصت سرمایه‌گذاری‌ است.

 

شهردار رشت ابراز داشت: شهرداری رشت رصدخانه کوشیار را در حاشیه تالاب عینک احداث کرده همچنین با ابتکار شهرداری آموزشهای شهروندی در خانه و سرای محلات موجود در این پهنه ارائه می‌شود و فکر می‌کنم، تمام دستگاهها هم امروز به این نتیجه رسیده‌اند که شهرداری قدرت و توان لازم برای مدیریت تالاب را دارد.

 

علوی در پایان خاطر نشان کرد: اگر مسئولیت تولی گری تالاب با حفظ یکسری شرایط مورد تاکید به شهرداری واگذار شود، شهرداری هم ظرف یک یا دو ماه آینده برنامه اجرایی خود را اعلام می‌کند.

 

یکشنبه, 12 دی 1400 ساعت 10:32

 پیگیری چوکا برای رفع موانع تولید و اشتغال در استان گیلان

از بین رفتن سرمایه های ملی به دلیل عدم تخصیص چوب به کارخانه چوکا، مهمترین مانع بر سر راه ایجاد اشتغال در استان گیلان است.

دکتر زمانی فرد مدیرعامل مجتمع چوکا در مصاحبه با صدا و سیمای مرکز گیلان:

 در کنار تولید مصنوعات چوبی و کاغذی، ماموریت چوکا بهره برداری، حفظ و توسعه جنگل در استان گیلان بوده و موانع قانونی فعلی، موجب هدر رفت سرمایه گذاری های گذشته شرکت چوکا و اتلاف منابع ملی کشور شده است

وی همچنین از مسئولين استان درخواست مساعدت نموده و بیان داشت: با صدور مجوز برداشت و زراعت چوب برای چوکا، علاوه بر حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از بروز خسارت برای استان، زمینه ایجاد اشتغال و رفع مشکل بیکاری جوانانِ استان نیز فراهم خواهد شد.

شنبه, 11 دی 1400 ساعت 16:55

در جلسه ساماندهی پیاده راه فرهنگی ؛کارگرنیا ، رئیس شورا : تلاش برای حفظ ساختمان شهرداری به عنوان نماد رشت / علوی ، شهردار رشت : تدوین طرح ساماندهی پیاده راه فرهنگی

شنبه, 11 دی 1400 ساعت 16:40

در نشست شهردار رشت با مدیران مناطق ؛معرفی پروژه‌های عمرانی شاخص سال ۱۴۰۱ / لزوم تسریع آسفالت ورودی های شهر

شنبه, 11 دی 1400 ساعت 15:58

 

 علوی شهردار رشت : تبدیل تالاب عینک به مجموعه اقامتی ، گردشگری و تفریحی

جمعه, 10 دی 1400 ساعت 23:34

نشست مشترك شورای فرهنگی صنعت برق استان گیلان برگزار شد

جمعه, 10 دی 1400 ساعت 23:28

در سالروز گرامیداشت حماسه بزرگ ۹ دی

جمعه, 10 دی 1400 ساعت 23:26


تقدیر از مدیرعامل و كاركنان شركت توزیع نیروی برق استان گیلان

جمعه, 10 دی 1400 ساعت 23:22

تلاش شبانه روزی برای خدمت رسانی به مشتركین

جمعه, 10 دی 1400 ساعت 23:22

تلاش شبانه روزی برای خدمت رسانی به مشتركین

چهارشنبه, 08 دی 1400 ساعت 17:08

تجهیز و راه اندازی گروه های ویژه نگهداری و تعمیرات (نت) با اعتباری معادل 160 میلیارد ریال

سه شنبه, 07 دی 1400 ساعت 13:58

تصمیمات جدید ستاد مدیریت بحران شهرداری رشت

سه شنبه, 16 آذر 1400 ساعت 14:27

تأکید بر افزایش همکاریهای دو جانبه در دیدار شهردار رشت با مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان

شنبه, 06 آذر 1400 ساعت 11:45

آئین تجدید میثاق بسیجیان با شهدا به مناسبت هفته بسیج 

پنج شنبه, 04 آذر 1400 ساعت 11:17

شهردار رشت در صحن علنی شورا ؛ لزوم برقراری عدالت در پرداخت حقوق و دستمزدها

صفحه1 از52